Rodzaje koron diamentowych

Osprzęt ten służy do wykonywania otworów w rozmaitych materiałach o różnej strukturze czy też twardości. Korony diamentowe znajdują zastosowanie w przypadku m.in. ceramiki czy też betonu, w zależności od mocy maszyny i sposobu mocowania mogą one pracować zarówno na mokro, jak i sucho. Jakie rodzaje tego osprzętu wyróżniamy?

Czym jest korona diamentowa?

Elementy te wykorzystywane przez profesjonalistów wykonane są ze stalowej rury oraz segmentów diamentowych, które mogę mieć różny kształt, szerokość oraz wysokość. Segment korony skład się z różnych metalicznych mieszanek i spoiwa, których połączenie w zależności od ich rodzaju oraz koncentracji decyduje o tym, do jakich materiałów osprzęt ten będzie dedykowany.

Wykorzystanie koron diamentowych przynosi wiele korzyści, przede wszystkim pozwalają one w szybki sposób wywiercić równe otwory w rozmaitych elementach.

Podstawowe rodzaje koron diamentowych

Istnieje wiele typów, które różnią się od siebie ze względu na przeznaczanie, tryb pracy (sucho/mokro), rozmiar oraz inne parametry, które decydują o tym, w jakich warunkach sprawdzą się najlepiej. Do najpopularniejszych koron diamentowych zaliczamy warianty:

  • Segmentowe w rozmiarach od 42 mm do 1000 mm. Świetnie prowadzą sobie z wywiercaniem otworów w ciężkich materiałach m.in. betonie zbrojonym. Charakteryzują się bardzo dobrą wytrzymałością oraz trwałością.
  • Wersje turbo, które są szybsze, mają specjalne segmenty, które zapewniają lepsze chłodzenie.
  • Ciągłe, nazywane również ringami, sprawdzą się przy przewiertach m.in. od 12 mm do 50 mm.

Decydując się na korony diamentowe, warto zwrócić uwagę, na to, do jakich prac i materiałów będziemy ich używać, dzięki temu można w lepszy sposób dopasować osprzęt spełniający wszelkie wymagania i potrzeby.

Co więcej, poszczególne korony diamentowe np. do wiercenia w betonie zbrojonym można regenerować, w tym celu należy odciąć końcówkę wiertła i zalutować nowe segmenty. W przypadku pracy na mokro nie odbiega ono jakością od osprzętów nowych.