Technika cięcia betonu – na mokro czy na sucho?

  • Post category:Bez kategorii

Z całą pewnością to jeden z najpopularniejszych oraz najtrwalszych materiałów używanych w budownictwie. Jego wysoka trwałość oraz wytrzymałość mają jednak zarówno swoje zalety, jak i wady. Do tych ostatnich należy w głównej mierze zaliczyć trudność w zakresie obróbki tego materiału. Konieczność przeprowadzenia instalacji wodnych, elektrycznych czy też innego rodzaju prac bardzo często wymaga ingerencji w beton, co nie jest łatwym przedsięwzięciem. W takich sytuacjach nie obędzie się bez wykorzystania specjalistycznego sprzętu oraz technik. Jedną i zarazem najskuteczniejszą z metod jest diamentowe cięcie betonu. Może ono się odbywać dwojako – na sucho lub na mokro. Które z rozwiązań będzie skuteczniejsze?

Diamentowe cięcie betonu na sucho

Technika ta wykorzystuje specjalnie spawane laserowo tarcze pokryte pyłem diamentowym, które posiadają stosunkowo duże przestrzenie pomiędzy poszczególnymi segmentami. Dzięki takiemu rozwiązaniu powstające podczas cięcia ciepło jest znacznie lepiej odprowadzane na zewnątrz, a samo urządzenie jest chłodzone powietrzem. Niemniej, warto jednak zaznaczyć, że praca za pomocą tarcz musi być wykonywana z przerwami, a stworzone nacięcia nie są zbyt głębokie, co jest niewątpliwie jedną z największych wad tej techniki. Jest to spowodowane możliwością uszkodzenia urządzenia oraz akcesoriów poprzez ich przegrzanie. Ponadto należy dodać, że efektem ubocznym tego rozwiązania jest unoszenie się pyłu krzemionkowego, który wdychany jest przez pracowników i może powodować negatywne skutki zdrowotne.

Diamentowe cięcie betonu na mokro

Metoda ta oznacza nic innego jak dostarczanie wody do pracującej piły, której zadaniem jest chłodzenie obracającej się tarczy pokrytej pyłem diamentowym. Dzięki tej technice możliwe jest wykonywanie głębokich nacięć bez obaw o nadmierne nagrzanie akcesorium oraz samego urządzenia. Przekłada się to również na precyzję wykonywanej pracy, a także zwiększenie jej wydajności. Diamentowe cięcie betonu na mokro przynosi również korzyści w postaci mniejszej ilości unoszącego się pyłu krzemionkowego oraz generowanie mniejszego hałasu.

Diamentowe cięcie betonu – na mokro czy na sucho?

Choć wydaje się, że technika z użyciem wody posiada same zalety, to jednak w głównej mierze wszystko zależy od wykonywanej pracy oraz aktualnych potrzeb. Przy mniejszych cięciach sprawdzi się metoda na sucho, przy tworzeniu głębokich zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie techniki na mokro.