Wiercenie betonu techniką diamentową

Wiele prac budowlanych i remontowych wymaga użycia specjalistycznego sprzętu dla zwiększenia naszej efektywności i precyzji. Nawet podłączenie instalacji elektrycznej lub sanitarnej wymaga wykonania otworów w betonie o określonej wielkości i głębokości. Tradycyjnie wykorzystywane wiertarki i młoty udarowe nie tylko generowały uciążliwy hałas i ogromne ilości pyłu, ale także były niezwykle czasochłonne oraz wyczerpujące.

Z pomocą przychodzi nowoczesna technologia, która pozwala osiągnąć jeszcze lepsze efekty w znacznie krótszym czasie. Mowa o technice diamentowej. Najważniejszą funkcję spełniają tutaj innowacyjne wiertnice, które zgodnie z nazwą reprezentowanej metody – częściowo wykonane są z diamentu, czyli najtwardszego minerału na świecie.

Na czym polega fenomen techniki diamentowej?

Technika diamentowa bazuje na specjalnych narzędziach metaliczno-diamentowych. Są to przede wszystkim wiertła, piły, tarcze szlifierskie oraz frezy, do których produkcji stosuje się diament syntetyczny. Dzięki znakomitej odporności na ścieranie segmenty te pozwalają ciąć oraz wiercić zarówno w naturalnych, jak i sztucznie wytworzonych materiałach skalnych, np. w betonie zbrojonym, cegle, asfalcie, granicie, marmurze, itp.

Sprzęt, który wykorzystuje się w technice diamentowej, umożliwia wiercenie otworów o dowolnej średnicy, pod różnym katem, w pionie oraz poziomie, a nawet w trudno dostępnych miejscach.

Zastosowanie diamentowej techniki wiercenia betonu

Technika diamentowa znajduje szerokie zastosowanie w wielu branżach przemysłu. Z powodzeniem stosowana jest do:

  • wiercenia otworów przebiciowych, przelotowych, wentylacyjnych,
  • pobierania próbek rdzeniowych,
  • dokonywania odwiertów w żelbetonie, betonie zbrojonym cegle, a także posadzkach przemysłowych,
  • wiercenia otworów o ściśle określonym przekroju,
  • określania grubości różnorodnych elementów.

Za pomocą techniki diamentowej można również wykonać przewierty w betonie na instalacje klimatyzacyjne, wodne oraz wentylacyjne. Wykorzystywana jest do wiercenia, cięcia, frezowania i szlifowania w najtwardszych materiałach.