Jak efektywnie pracować tarczą diamentową?

  • Post category:Bez kategorii

Dokładne docięcie elementów budowlanych jest kluczowe, aby osiągnąć odpowiednie paramenty bądź uzyskać zadowalające wizualnie efekty m.in. w przypadku układania gresu. W tym celu niezwykle przydatne są tarcze diamentowe, ich właściwe użytkowanie znacząco przyśpiesza wykonanie rozmaitych cięć w przypadku takich materiałów jak m.in. aluminium, beton, ceramika, kamionka i wiele innych.

Podstawowe wskazówki dotyczące pracy z tarczą diamentową

Chcąc jak najlepiej wykorzystać ten sprzęt, należy pamiętać, aby odpowiednio dobrać go do ciętego materiału oraz właściwie dostosować średnicę względem danego urządzenia. W przypadku średnicy mniejszej niż zalecana zmniejszy się głębokość, na którą wykonywane jest cięcia, a zbyt duża będzie niemożliwa do założenia.

Poza tym, jeśli zależy nam na wykonaniu głębokiego cięcia to lepiej zrobić to na kilka razy tzn. wykonać parę płytszych cięć niżeli jedno głębokie. Co ważne nie zaleca się nadmiernego naciskania na tarczę diamentową, gdyż może to powodować jej znacznie szybsze stępienie. W celu przedłużenie jej żywotności dobrze jest niezbyt często zmieniać kierunku cięcia. Warto także pamiętać, że warianty dedykowane do cięcia nie sprawdzą się podczas szlifowania bokiem.

Na co uważać podczas pracy z tarczą diamentową?

Urządzenia z tarczą diamentową mogę być używane zarówno przez profesjonalistów, jak i majsterkowiczów. Niemniej jednak mogą wystąpić pewno problemy, najczęstszym jest nieprawidłowo zużywające się spoiwo (tzw. glazurowanie), powoduje to odsłonięcie się diamentów. Przyczyny tego stanu mogą być różne do najczęstszych zaliczamy m.in.

  • niepoprawne założenie tarczy diamentowej (w przeciwnym kierunku),
  • samo urządzenie nie jest przeznaczone do pracy z danym materiałem,
  • w przypadku cięcia na mokro powodem może być zbytu duża ilość wody.

Należy również uważać na dopasowanie segmentu tarczy diamentowej (miękka/twarda) względem ciętego materiału. Niewłaściwe dobranie znacząco skróci żywotność tego elementu, podczas wykonywania danego zadania mniej na uwadze także moment obrotowy, dzięki temu praca na pewno będzie szybsza, skuteczniejsza i łatwiejsza.