Z jakich przyczyn najczęściej tnie się beton?

Wykorzystanie betonu w branży budowlanej jest oczywiste, zdarza się jednak, że już stworzone konstrukcje wymagają różnego rodzaju modernizacji, modyfikacji, a czasami nawet rozbiórki. Z pomocą przychodzą diamentowe piły tarczowe, które poradzą sobie nawet z powszechnie uważanym jako jeden z najtwardszych materiałów — żelbetonem. W jakich sytuacjach najczęściej wykorzystywane są tego rodzaju urządzenia? O tym dowiedzą się Państwo w naszym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy!

Cięcie betonu – kiedy jest konieczne?

Do najczęściej wykonywanych realizacji tego typu należą wszelkiego rodzaju prace rozbiórkowe. Cięcie dużych elementów konstrukcji na mniejsze części pozwala bezpiecznie i sprawnie przeprowadzić zburzenie każdego budynku.

Częstą przyczyną cięcia betonu jest także wykonywanie szczelin dylatacyjnych w posadzkach stworzonych z tego właśnie materiału. Specjalne, wolne przestrzenie minimalizują ryzyko pęknięć powierzchni, jednocześnie pozwalając materiałowi odkształcać z biegiem czasu. Nacinanie posadzki można wykonać również do przygotowania antypoślizgowej powierzchni lub wykonania trwałego oznakowania poziomego. Do tego celu najczęściej wykorzystywane są piły jezdne ze specjalną prowadnicą, umożliwiającą precyzyjne wycinanie całych elementów podłoża.

To nie wszystko! Beton może również wymagać nacięć w przypadku wykonywania różnego rodzaju instalacji: gazowych, elektrycznych, wodnych i innych. W ich przypadku zastosowane mogą zostać diamentowe piły ścienne, z którymi możliwe jest wykonanie zarówno bruzd na powierzchniach pionowych, jak i poziomych, ale także całych otworów. Dlatego właśnie swoje zastosowanie znajdzie także w przypadku wymaganych nacięć do wykonania otworów drzwiowych i okiennych.

Zdarza się, że prace należy wykonać w niezwykle trudnodostępnych miejscach i w najbardziej nietypowych sytuacjach — wówczas doskonale sprawdzi się ręczna piła diamentowa, która umożliwia wykonanie precyzyjnych nacięć zarówno na sucho, jak i na mokro.