Cięcie liną diamentową

Najtwardsze materiały oraz konstrukcje wymagają zastosowania specjalistycznych rozwiązań. Jednym z nich jest cięcie liną diamentową, czyli najskuteczniejsza metoda, która pozwala na wykrajanie betonowych fragmentów oraz części bez narażania ich na kruszenie. Za pomocą tego sposobu jesteśmy w stanie ukształtować pożądany element bez względu na rozmiar bryły. Rozwiązanie to można zastosować nawet w przypadkach, gdy ma się do czynienia ze zbrojeniem.<?p>

Jak zbudowana jest lina diamentowa?

Standardowa lina diamentowa składa się z rdzenia stalowego, która pokryta jest diamentowanymi segmentami, osnowy ze tworzywa sztucznego oraz sprężyn. Produkt ten posiada różne rozmiary, jeśli chodzi o długość oraz średnicę, lecz w głównej mierze spotkać można warianty o długości od 10 do 30 metrów, a także średnicy od 6 do 11 milimetrów (najczęściej 10 i 11 mm). Wybór typu tego sprzętu tak naprawdę zależy od rodzaju przeprowadzania prac. Uszkodzoną linę można naprawić za pomocą praski hydraulicznej, jednak zazwyczaj wymienia się ją po prostu na nowy egzemplarz. Samo cięcie za jej pomocą najczęściej przebiega z wykorzystaniem dużej ilości wody, czyli tzw. na mokro. Lina porusza się w jednym kierunku i w ten sposób przecina wyznaczony przekrój elementu.

Cięcie liną diamentową – zastosowanie

W związku ze skutecznością tej techniki, a także jej możliwościami, stała się ona niezwykle popularna na placach budowy i nie tylko. Profesjonalne firmy mogą wykorzystywać ją dosłownie w każdych warunkach. Znanych jest dużo przypadków, w których została ona zastosowana pod powierzchnią wody. Jednak używa się jej także w bardziej standardowych sytuacjach. Metodę tę wykorzystuje się bowiem w przypadku niezwykle grubych elementów konstrukcyjnych mostów i wiaduktów, obiektów (np. bunkrów), stropów, betonowych fundamentów czy też żelbetonu. Cięcie liną diamentową stosuje się nawet do przecinania maszyn.

Cięcie liną diamentową – zalety

Przede wszystkim największymi atutami tego rozwiązania są precyzja oraz skuteczność, a także możliwość zastosowania go w każdych warunkach. Ponadto warto zwrócić uwagę na brak emisji hałasu oraz wydobywającego się pyłu podczas cięcia na mokro.