Wiertnica diamentowa – co to jest i do czego jest wykorzystywana?

Za pomocą techniki diamentowej wykonuje się cięcie oraz wiercenie. Metody te znajdują zastosowanie zwłaszcza w obróbce betonu. Pozwalają na szybsze i bardziej efektywne realizowanie zleceń na różnej wielkości otwory. Prace nie wiążą się z emisją pyłu oraz dużego hałasu. Znakomitą precyzję działania gwarantuje specjalistyczny sprzęt, taki jak wiertnica diamentowa. Jest to nowoczesne elektronarzędzie, które służy do tworzenia otworów w twardych materiałach, np. żelbetonie, kamieniu, asfalcie czy materiałach ogniotrwałych.

Co to jest wiertnica diamentowa?

Wyróżnia się wiertnice diamentowe przeznaczone do pracy:

  • ręcznej: operator nie potrzebuje dodatkowego wsparcia mechanicznego do wywiercenia otworów o średnicy ok. 160 cm
  • ze statywu: pozwalają wykonać otwory o większej średnicy

Urządzenia wyposażone są w silniki o odpowiedniej mocy – zależnie od średnicy wykonywanych otworów oraz podłoża, które podlega obróbce. Wiertnice wyróżniają się bezudarową i bezpyłową pracą. Ze względu na minimalny hałas doskonale nadają się do piętrowych budynków mieszkalnych czy biurowców. Użytkowanie sprzętu może odbywać się zarówno na sucho, jak i mokro.

Wybierając odpowiedni model wiertnicy diamentowej, należy wziąć pod uwagę następujące parametry techniczne: moc, maksymalną głębokość wiercenia, prędkość obrotową oraz średnicę koronki.

Zastosowanie wiertnicy diamentowej

  • Przygotowanie otworów na okablowanie elektryczne, internetowe lub telewizyjne – prace dotyczą przede wszystkim nowych domów i mieszkań. Za pomocą wiertnicy diamentowej można wykonać precyzyjne przejścia między pomieszczeniami oraz otwory o niewielkiej średnicy.
  • Tworzenie otworów dla rurociągów – rozmiary otworów można w pełni dostosować do specyfikacji technicznej oraz wymagań inwestorów.
  • Wiercenie otworów pod instalacje hydrauliczne i gazowe – możliwe jest tworzenie otworów pod różnym kątem.
  • Wiercenie otworów przygotowanych pod przewody dla instalacji kanałów wentylacyjnych, które służą do wymiany zużytego powietrza na świeże.
  • Przewierty pomiędzy kolejnymi konstrukcjami betonowymi, wykonywane podczas budowy wiaduktów i mostów.