Kompendium wiedzy o wierceniu w betonie

Beton od lat stanowi jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych. Nic w tym dziwnego. Jest tani w produkcji oraz łatwy w przygotowaniu. Cechuje się doskonałą trwałością i wytrzymałością mechaniczną. Jego obróbka wymaga jednak użycia specjalistycznego sprzętu. Dowiedz się, jak prawidłowo wykonać wiercenie w betonie.

Na czym polega wiercenie otworów w betonie?

Ze względu na wysoką odporność betonu wiercenie otworów w tym materiale za pomocą standardowych narzędzi nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Z cienką warstwą poradzi sobie wiertarka udarowa, a ze średniej grubości betonem – młotowiertarka. Każde z tych elektronarzędzi wyposażone zostało w sprawdzony system udarowy – pneumatyczny lub mechaniczny.

W przypadku ciężkich i skomplikowanych zadań w budownictwie doskonale sprawdzą się wiertnice rdzeniowe. Wystarczy zamontować je na specjalnym statywie i przytwierdzić do podłoża. Ta stabilna i bezpieczna konstrukcja z łatwości przewierci się przez kolejne warstwy betonu. Tego typu wiertnice obsługują wiertła koronowe o dużej średnicy (350 mm i większe). Korzystają z nich przede wszystkim wyspecjalizowane ekipy budowlane.

Jakie wiertła do wiercenia w betonie wybrać?

Niewłaściwie dobrane wiertło do betonu szybko się stępi, a w konsekwencji przestanie być użyteczne. Zatem, jaki model wybrać? Oto sprawdzone propozycje.

  • Wiertła widiowe do betonu – wyróżniają się wysoką twardością i wytrzymałością. Ich robocza część powstała z węglika spiekanego. Wiertła wyposażone są w spiralę z pojedynczym rowkiem oraz specjalnie ukształtowaną głowicę.
  • Wiertła koronowe – wykonane są w węglika spiekanego, ze stali lub z wykorzystaniem syntetycznego diamentu. Znajdują zastosowanie w pracach polegających na wierceniu otworów o większej średnicy w betonie, gresie, gazobetonie oraz cegle.
  • Wiertła z płaską głowicą lub o poczwórnym ostrzu – skutecznie przebijają się przez kolejne warstwy betonu. Pozwalają także na wykonywanie otworów w betonie zbrojonym.
  • Wiertła diamentowe do betonu – ich część roboczą wykonano z syntetycznego diamentu. Charakteryzują się doskonałą precyzją, wydajną pracą oraz największą twardością.

Jak wiercić w betonie? Oto najważniejsze zasady

Prace budowlane polegające na wierceniu w betonie należy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania miejsca obróbki. Jeżeli wykonywanie otworów odbywa się w zamieszkałym budynku, warto zabezpieczyć podłogę i meble folią malarską lub niepotrzebnymi kartonami. Równie ważne jest prawidłowe i bezpieczne użytkowanie sprzętu. W przypadku młotowiertarki z udarem pneumatycznym (SDS) nie musimy dodatkowo dociskać sprzętu do wierconej powierzchni. Jeśli natomiast dysponujemy sprzętem z udarem mechanicznym, w prace budowlane trzeba będzie włożyć więcej siły.

Ogólna zasada mówi – im twardszy beton, tym mniejszą prędkość obrotową należy zastosować. Przydatne może być także użycie ogranicznika zakładanego na wiertło. Dzięki temu mamy pewność, że wykonamy otwór o wcześniej ustalonej głębokości. Konieczne jest również sprawdzenie, czy pod wierconą powierzchnią betonu nie znajdują się rury z wodą lub przewody elektryczne. Zadbajmy także o skuteczną ochronę oczu.

Nie zaleca się korzystania ze stępionych wierteł, które niekorzystnie wpływają na poszczególne podzespoły urządzenia. Ponadto, zmiana kierunku obrotów wiertarki podczas pracy jest niedopuszczalna. A jeżeli dojdzie do zaklinowania wiertła, należy natychmiast wyłączyć wiertarkę. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia silnika.

Wiercenie otworów w betonie techniką diamentową

Wykorzystanie specjalistycznego sprzętu pozwala na precyzyjne, wydajne oraz bezpyłowe wiercenie otworów w betonie, jak również w innych materiałach budowlanych, np. kamieniu naturalnym. Wiertła wykonane z wykorzystaniem syntetycznego diamentu oszczędzają czas oraz ograniczają natężenie hałasu i wibracji. Sprawdzą się zwłaszcza w przypadku wymagającej i skomplikowanej obróbki. Choć zakup kompletnego sprzętu jest dosyć kosztowny, stanowi już niemal standardowe wyposażenie profesjonalnych ekip budowlanych.